Angol nyelvű podcastek ajánlója

Pár évvel ezelőtt arra lettem figyelmes hogy zene helyett kellemes tónusú férfi hang duruzsol a fülembe a mesterséges intelligencia lehetséges veszélyeiről. Magával söpört a podcast forradalom.

Mi az a podcast? Gyakorlatilag rádió műsor az interneten. Hosszabb hang/videó formátumú interjúk vagy monológok az ég világon minden témában. Fogsz egy mikrofont, beszélsz fél órát a vádlidon elterjedő, visszér okozta kényelmetlenségekről. Feltöltöd az internetre és meg is vagy. Szó szerint ilyen egyszerű. Mintha blogot írnál.

Az alábbi podcastek hallgatását érdemi időtöltésnek találom.

Making Sense Podcast


Sam Harris amerikai író az intézményes vallással kapcsolatos éles kritikájával robbant be a köztudatba. Későbbi könyveiben az erkölcs és a tudomány kapcsolatát, a szabad akarat kérdését, és a modern spiritualitást boncolgatta. Emellett képzett meditáló harminc éves tapasztalattal, amiből többet elvonulásokon töltött Ázsiában, és nyugaton.

A műsor szakértőkkel folytatott beszélgetésekből áll. Ahogy munkásságában, itt is széles témakört fed le Harris. Megfordult már nála fizikus, filozófus, biológus, politológus, informatikus, de még komikus is. Ha nagyobb nevű vendégekre vagy kíváncsi ott van  Neil deGrasse Tyson, Ricky Gervais, Richard Dawkins és még sokan mások.

Sam beszédstílusa higgadt és nagyon tiszta, mégis képes megragadni a figyelmet. Hangszínéről csak annyit hogy azt szeretném ha a halálos ágyamon ő súgná a fülembe hogy minden rendben lesz.
Maguk az interjúk a bonyolult, nehéz témák ellenére az olyan dilettáns számára is érthetők, mint én. Az érzékeny politikai kérdéseket (faj, vallás, szexuális identitás) a mainstream médiánál jóval kevésbé elfogultan kezeli. Üdítő az egyértelmű agymosás helyett őszinte beszélgetéseket hallgatni a témában jártas emberekkel.
Személyes kedvencem ez a podcast, azért is beszéltem róla ennyit, a többi esetében rövidre fogom a dolgot.

Itt hallgathatod.

Very Bad Wizards



Egy filozófus (Tamler Sommers) és egy pszichológus (David Pizarro) beszélget főként erkölcsi filozófiáról, kognitív tudományokról és pop kultúráról. 
Laza hangvételű podcast két egyetemi tanárral. Néha napján vendégeket is fogadnak, de főként ketten beszélgetnek esszékről, kutatásokról, könyvekről vagy filmekről, olykor aktuálpolitikáról.

Ha érdekel, itt van

The Joe Rogan Experience



Nem hiszem hogy be kéne mutatnom, hisz a világegyetem egyik legnépszerűbb podcastje. Joe Rogan standupkomikus/harcművész/jávorszarvasvadász folytat kötetlen beszélgetést mindenféle emberrel.
Bratyizásnak indult a műsor komikusok közt, idővel azonban monstrummá nőtte ki magát, ahogy Rogan egyre változatosabb vendégeket fogadott. Manapság több millióan hallgatják és még egy olyan nagyágyú is feltűnt benne mint Elon Musk.

Youtube-on fent van minden rész videóval, ha csak a hang kell akkor ide kattints.

WTF with Marc Maron



Marc Maron dühös, és önsanyargató stand upos, tíz évvel ezelőtt, karrierje mélypontján közel állt saját életének kioltásához. Elmondása szerint ez az őszinte, és igen csak személyes  műsor húzta ki a gödörből.
Színészekkel, zenészekkel, és komikusokkal készít mély interjút Marc. Beszél a saját életéről is, de van amikor csak viccesen elmélkedik.

Drogokkal kapcsolatban szokták mondani hogy a marihuána a bevezető a keményebb cuccokhoz. Számomra a WTF volt a podcastek marihuánája. Filmbolondként először csak a színészekkel, rendezőkkel készített interjúkra mentem rá. Pár hét múlva azon kaptam magam hogy feltekert száz dollárossal szippantom fel erkölcsi filozófusok szavait. Veszélyes biznisz ez...

Itt a WTF.


The Wright Show



Robert Wright újságíró/sima író főként akadémikus körökben mozog. Ezt tükrözi podcastje is, hisz vendégköre főként intellektuelekből áll, akik intellektuális dolgokról beszélnek.
Wright stílusa olykor provokatív és nyíl egyenes, sokszor humoros. Igazi szkeptikusként köt bele beszélgető partnerei tézisébe, akik néha fel is cseszik magukat ezen. Kifejezetten szórakoztató mikor az általában kimért értelmiségi kétségbeesetten próbálja megvédeni gondolatait, van amikor szinte hisztizik.

Itt találod a showt.

Under The Skin



Ne kerteljünk, Russell Brand egy ripacs. Tipikusan megosztó karakter ez a brit komikus, vagy szereted vagy belelőnéd a napba. Amit viszont nem igen lehet vitatni az hogy igencsak értelmes fickó. Ha a filmjeiből nem is, a stand up műsoraiból lejön hogy nem ostoba. Szókincse kimeríthetetlennek tűnik, történeteit pedig irodalmi szinten adja elő.

Ebben a podcastben főként a spiritualitással foglalkozik, és azzal hogyan élhetünk jobb életet. Politikai nézőpontja számomra túlságosan a szélső balra húz, de ettől eltekintve érdekesek a beszélgetések. Meg hát nem is árt néha olyat hallgatni ami nem csak a saját nézőpontod megerősítése.

Sajnos nem minden rész ingyenes mióta a Luminary nevezetű podcast oldal megvette a műsort. Itt azért sok rész elérhető fizetés nélkül.

The Tim Ferriss Show



Általában egy kiadós adag irritációval fogadom az "életmód tanácsadással" foglalkozó emberek mondanivalóját. Ez Tim Ferris esetében is így van, habár nem ez a fő foglalkozása. Talán túl paranoiás vagyok, de mikor meglátom a fejét rögtön az angol "douchebag" szó jut az eszembe. Magyarul "tetű"-nek fordítanám.

Ennek ellenére vannak jó részek ebben a podcastben, főként az olyan érdekes vendégek miatt mint a rendező Darren Aranofsky.

Link.

This Past Weekend



Mégegy stand up komikus, méghozzá az amerikai Theo Von. A fenti podcastekkel ellentétben itt nincs intellektuális maszturbálás. Nagyon könnyed és vicces műsorról van szó. Theo humora egyedi, sokszor annyira botrányos kérdéseket tesz fel hogy nem tudod eldönteni komolyan gondolja e, vagy csak hülyéskedik. Látásmódja, és a déli akcentusa is megkülönbözteti a fővonalas podcastelőktől. Mikor megunom a sok okoskodást általában ezt hallgatom.

Katt.

Jocko Podcast



Ha esetleg alacsony lenne a tesztoszteron szinted, ez a podcast tűzoltó fecskendővel fogja beléd pumpálni a hormont. Pár órával később pedig nudibárban négyütemű fekvőzöl, miközben pacsiznak veled az amerikai focimezt viselő barátaid.
Jocko Willink egy ex-elit-alakulat-katona-motivátor vadállat. Maszkulinitásával valószínűleg csak egy mellkasát verő gorilla tudná felvenni a versenyt. Néha viszont jól jön ha egy apex-ragadozó üvölti a füledbe hogy szedd már össze magad.

Itt.

Bill's Monday Morning Podcast



Véleményem szerint Bill Burr korunk egyik legjobb stand-up komédiása. Nem vagyok egyedül álláspontommal, hisz stadionokat képes megtölteni a pofa. Ajánlom a műfaj rajongóinak.
Ebből a podcastből kiderül hogy a fellépésein hozott karakter teljesen hiteles. Mintha a haverodat hallgatnád a kocsmában hülyéskedni. Nincs szerkezete vagy specifikus témája a műsornak, Bill csak fogott egy mikrofont és elkezdett beszélni arról mi jár a fejében. Ez így önmagában nem tűnik túl érdekesnek, viszont természetéből fakadóan vicces emberről van szó, így szórakoztató a végeredmény.



Ezzel be is fejeztem az angol nyelvű podcastek ajánlását. Mint említettem, rengeteg létezik még a világhálón. Edzéshez, sétához, utazáshoz tökéletes partnerként szolgálnak. Mikor már rongyosra hallgattad a kedvenc Lionel Richie lemezed, próbáld ki, hátha te is ráfüggsz.



Népszerű bejegyzések ezen a blogon

New York City

Menekülés New Yorkból

Sziklás Hegység - Estes Park

Niagara Falls

New York Képekben

Denver - Red Rocks Park és Amfiteátrum

Salt Lake City

Grand Junction - Colorado National Monument

West Highland Way