Niagara Falls
A "Juhar Levél" névre keresztelt Amtrak vonat büfé kocsijában vártam a soron, mikor egy néni megszólított. Azt mondta megismer a három nappal korábbi, Rochesterből New Yorkba tartó járatról. Közöltem vele, hogy az lehetetlen, hisz nem voltam rajta. Azt felelte, hogy nagyon jó a megfigyelő készsége. Kínos mosollyal reagáltam erre, majd sorra kerültem, és megrendeltem a zavaros löttyöt, amit Amerikában kávé néven árusítanak.
Átszeltük New York államot. Erdős és alföldi tájkép váltakozása. A nyugati popkultúra révén ismerősnek tűnő helységnevek. Albany, Syracuse, Buffalo. Végül Niagara Falls-ban cövekeltünk le pár napra.
Kezdetben nyugtalanító volt hogy rajtunk kívül nincs más járókelő. Hallottam erről, Amerikában nem sétálnak az emberek. Leszálltunk a vonatról, elindultunk a szállás felé. Szellemváros. Az idő szép napos, 16 fok körüli. Angliában hozzászoktunk, hogy ilyenkor félpucér albínók rohangálnak fel-alá, természetesen tanga papucsban. Itt senki. Az emberek vagy egy épület négy fala közt, vagy a kocsijukban tartózkodnak. Elvétve láttunk valakit a két lábán, és általában az a valaki nem tűnt teljesen normálisnak. Ebből azt a következtetést vontam le, hogy itt mi sem számítunk annak.
Tipikus kertvárosi utcában találtuk az Airbnb-t. Járda mentén fasor, mellettük méretes házak, egyik kertjében eladó tábla az ingatlan ügynök vigyorgó képével. Kerítés sehol. Amerikai Szépség. Vendéglátónk egy kedves hölgy, öt macskával. A szállás jól felszerelt és tiszta.
Mikor több ezer tonnányi víz, folyamatosan dübörgő robajjal zúdul le az ember mellett, úgy érzi életben van. Niagara felrázott a New Yorkban töltött napok után rám telepedett közönyből.
Ahogy az Iguazu, és a Victoria vízesések, a Niagara is két ország határán található. Megtekinthetjük Niagara Falls városából, vagy Niagara Falls városából. Egyik Ontario, Kanada, másik New York, Amerika. A Niagara folyó választja el a két oldalt, hídakon sétálhatsz át az egyikről a másikra. Mivel egy belépést engedett a vízumom, nem volt lehetőségünk átkelni Kanadába, mert ha megpróbáltam volna újra az Egyesült Államok területére lépni rögtön deportálnak a Guantanamói-öbölbe.
Nagy kiterjedésű parkot építettek a vízesés mellé. Az év minden napján nyitva van, és ingyenes a látogatók számára. Fél napot nagyon könnyen el lehet tölteni a körbejárásával. Két hatalmas zuhatag, az American Falls, és a Horseshoe falls több látószögből is megtekinthető, ezen kívül van folyópart és erdei ösvény. Szép.
Ráncos néni mosolyogva vette fel a rendelést a helyi dinerben. Tollal a kis füzetecske legfelső lapjára firkantotta, nem sokkal később visszajött és öntött két deci harmatgyenge szűrt kávét. Mikor elfogyott megkérdezte kérek e még. Tányéromon szalonna csíkok és édeskés bundáskenyér. Érdekes megtapasztalni, amit három évtizedig bámultam a képernyőn.
A hely tele volt. Mögöttünk munkások ültek, velünk szemben a pultnál egy kövér amerikai beszélt harsányan. Már csak az hiányzott, hogy egy rabló berontson shotgunnal, és teljes lett volna az élmény.
Mély szurdok közepén fut végig a Niagara folyó. Olykor fehéren habzó vadvíz, olykor nyugalmasan csordogáló zöldeskék áramlat. Ösvény vezet a szakadék mentén, és lent a folyó mellett. Keselyűk keringenek a víz felett. Egy napot azzal töltöttünk, hogy ezeken az ösvényeken túráztunk. Csendes útvonalak, nem találkoztunk sok emberrel. Néha a Kanadai oldalról integettek át nekünk, úgy tűnt ott több a természetjáró.
Hintaszékek vannak a Buffalo-i reptéren. Számomra ez érdekes, nem láttam még hintaszéket reptéren, gondoltam megemlítem. Az Észak-Karolinai Charlotte-on keresztül repültünk innen Denverbe.