Egy Elfogult Ömlengés - Csernobil

A huszadik század eseményeiből rengeteget tanulhatunk, és ezt a tényt számos filmkészítő ki is használja. Azonban a történelmi filmek palettája igencsak egyenletlen eloszlású, már ha a huszadik század nagyobb momentumaival foglalkozó alkotásokat nézzük.
Úgy is fogalmazhatnék, hogy egyes sarokköveket addig kalapácsol a fejünkbe a nyugat, míg álmunkból felébresztve is felmondjuk minden egyes részletét. Másokat pedig... azok nem olyan fontosak. "Hát most istenem. Az csak egy (kettő, három, négy...) jó indulatú kísérlet volt, ami félresiklott. Nehogy már ez alapján ítéljük meg az egész eszmerendszert."
A Csernobil, azon kívül hogy csontig hatoló realizmussal mutatja be a katasztrófa következményeit, a majd nyolcvan évig tevékenykedő szovjet gépezet természetéből fakadó romlottságát is kicsomagolja.

Forrás: HBO

Felemelőnek semmiképp nem nevezném ezt a mini sorozatot. Engem konkrétan sok jelenet tönkretett lelkileg. A témát tekintve ezt természetesen elismeréssel mondom. Nagyon régen volt ilyen hatással rám bármilyen mozgókép. 
Egyes képek gyönyörűek, egyesek elborzasztanak. A levegő rádióaktivitását szinte a szobámban is éreztem, annyira hatásosan keltették a feszültséget a készítők. Talán túlzás zenének nevezni az aláfestést, inkább precízen elhelyezett hangok ezek, de tökéletesen nyomatékosítják a sorozat komor tónusát.
Dobálózom még szuperlatívuszokkal. A színészek játéka és a korhű látvány kivételes. A részletesség, és a tisztelet amivel a történethez nyúltak üvölt a jelenetekből. Egy-két részletet elferdítettek a dramaturgia kedvéért, de ezekre magyarázatot is adnak az utolsó epizód végén.
Ha nem tudtam volna hogy igaz történet, azt gondoltam volna poszt-apokaliptikus sci-fit nézek. Mert ugye a legelképesztőbb történeteket a valóság szüli, nem igaz? Ugye? Gondoltam felcsapom a közhely-gyűjteményem.
Azt hinné az ember ebben az esetben nem létezik spoiler, hisz tudjuk mi fog történni, de rá kellett jönnöm hogy szinte semmit nem tudtam erről a katasztrófáról, azon kívül hogy megtörtént. Ezért sem akarok kitérni a sztori részleteire, hátha más is így van ezzel.

Forrás: HBO

Most pedig leírom milyen következtetéseket vontam le a sorozat megtekintése után.
A rádióaktív sugárzás mellékhatásai kifejezetten kellemetlenek.
Egy olyan rendszer amiben a kompetencia helyett félresikerült ideológia dominál könnyen vezethet nem kívánt szituációkhoz. #JordanPeterson
Alapvető igazságok szisztematikus háttérbe szorítása erkölcsileg visszataszító.
Ha nagyon pozitív szeretnék lenni, azt is megemlíteném hogy az emberi természet retardált mivolta mellett a jó oldalát egyaránt dicsőíti a Csernobil, hisz olyan karaktereket is bemutat akik gyakorlatilag a saját halálos ítéletüket írták alá azzal hogy másokon segítettek. Most meg is említettem.
Persze még igen sok módon lehet értelmezni a látottakat. De számomra ezek a témák emelkedtek ki.

Mestermű a Csernobil. Csak hogy méltó maradjak a cikk címéhez. Több szinten működik. Mint dráma, mint katasztrófafilm, thriller, történelmi darab. Ezen kívül pedig fontos alkotás, hisz egy olyan rendszert kritizál nyíltan, amit a fővonalas médiába nem szokás nyíltan kritizálni. Kötelező darab.

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

New York City

Menekülés New Yorkból

Sziklás Hegység - Estes Park

Niagara Falls

New York Képekben

Denver - Red Rocks Park és Amfiteátrum

Salt Lake City

Grand Junction - Colorado National Monument

West Highland Way